Close

Ćwiczenia izometryczne to moja ulubiona forma treningu – trener personalny Michał Derlicki.

Ćwiczenia izometryczne – trener personalny Michał Derlicki

Dla podniesienia atrakcyjności treningów oraz efektowności treningowej każdy trener powinien zadbać o urozmaicanie swoich zajęć włączając w trening różne formy i rodzaje ćwiczeń. Sam jako trener personalny oraz trener grup, które prowadzę urozmaicam zajęcia wprowadzając nowe metody i systemy treningowe. Kroczący świat fitness idzie w przód i aby nie zostać w tyle należy śledzić najnowsze trendy, praktykować je oraz kreatywnie tworzyć swoje aby być na tak zwanym „Topie” .
Uatrakcyjnia to nie tylko ofertę trenerską którą oferujemy ale również i pogłębiamy nasze umiejętności i zdobywamy nowe doświadczenia, również dzięki którym, możemy stworzyć coś zupełnie nowego i unikatowego. Oczywiście spotkałem się już z wypowiedzią „nic nowego nie wymyślisz – to wszystko już było” – to tylko powracające trendy i mody treningowe. Oczywiście jest w tym dużo racji, ale nawet jeśli nie wymyślimy czegoś nowego a powielimy coś co już było i ubierzemy w nowe słowa i „modę” – to może stanie się to popularne a „świeżynki” wkraczające w świat sportu i rekreacji podłapią owy trend i złapią bakcyla do aktywności fizycznej. Chociażby przez zmianę nazwy metody treningowej na bardziej „chwytliwą” i spopularyzowania jej. Przecież o to w tym wszystkim chodzi.
Ludzie potrzebują zmian. Nie wszyscy na świecie to twardo stąpające po ziemi charaktery.

Poniżej na filmie stanie jednorącz. Ćwiczenie izometryczne o bardzo wysokim poziomie trudności.

Wracając do tematu artykułu, już po tym prze długim wywodzie chciałbym opisać pare zalet wynikających z treningu izometrycznego, który na pozór wygląda łagodnie ale może być również bardzo ciężkim treningiem gimnastycznym.
Czym jest taki trening? To metoda polegająca na napinaniu mięśni bez zmiany ich długości. Jest parę metod treningu izometrycznego których w tym artykule już nie będziemy poruszać.
Skupmy się na zaletach treningu izometrycznego.

  1. możemy go wykonywać wszędzie. Nie są nam potrzebne żadne oprzyrządowania specjalistyczne. Jeśli jest to metoda izometryczna wspomagana obciążeniem z zewnątrz mogą być to dowolne przedmioty dobrane do naszych potrzeb treningowych. Czy to butelka wody, wazon, torba z ważywami itp..
  2. rzeźba ! Tak jest właśnie trening izometryczny bardzo dobrze modeluje ciało i sprawia że nasze mięśnie stają się sprężyste, silniejsze i wytrzymalsze !
  3. aktywacja mięśni głębokich w niektórych ćwiczeniach izometrycznych ! „Core” czyli centrum, rdzeń, tułów. Wzmocnienie mięśni głębokich określonego obszaru ciała między dolną częścią klatki piersiowej a dnem miednicy.
  4. nauka oddychania. Przy wielu ćwiczeniach zapominamy jak oddychać. Wynika to ze złożoności ruchów które musimy wykonać, koordynacji i braku skupienia. W ćwiczeniach izometrycznych mamy na to czas i spokój. To bardzo istotne ! Oddychanie !
  5. trening prawie dla każdego. I dla młodych i dla starszych, dla osób rehabilitowanych i prowadzących siedzący tryb pracy.
  6. nauka kontroli czucia własnego ciała. Przy ćwiczeniach izometrycznych bardzo ważnym jest prawidłowe wykonywanie owych ćwiczeń. By były bardziej efektywne należy zachować odpowiednie katy i pozycje ciała. Poprzez korygowanie ich, sprawiamy, że nasze czucie proprioreceptywne staje się dokładniejsze.

Oczywiście jest pewna grupa osób, którym nie zaleca się wykonywania tego typu ćwiczeń. Są to kobiety w ciąży czy osoby z wysokim ciśnieniem., a każda osoba na poziomie rehabilitacji powinna skonsultować się ze swoim trenerem personalnym czy rehabilitantem.

Sam osobiście korzystam z tego typu ćwiczeń i wiem jakie efekty przynoszą. Polecam ten rodzaj ćwiczeń oraz wdrożenie osobnych programów pracy izometrycznej na treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *